RSS
 

ZACHOWEK – PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ

13 maj

Jeżeli nie otrzymaliśmy należnego nam zachowku, pamiętajmy: upływ czasu działa na naszą niekorzyść. Po jakimś czasie roszczenie się przedawni i będziemy mogli tylko podziękować sobie za bezczynność. Jaki to czas? W świetle najnowszej nowelizacji kodeksu cywilnego…

Dalsza część wpisu dostępna tu

 
 

Tagi: ,

 1. Justyna

  13 września 2013 00:21

  Witam!! Mam takie pytanie mianowicie chodzi o Zachowek.
  Moja Babcia przed smiercia przepisała na Moja kuzynkę mieszkanie. Od babci córka (Moja Ciocia) i syn (Mój Tato) zrzekli się tego mieszkania na korzyść kuzynki i czy ja jako wnuczka mam prawo ubiegać się o zachowek od mojej kuzynki.

   
  • Agnieszka Swaczyna

   14 września 2013 18:21

   Przykro mi, nie odpowiadam na takie pytania na blogu.

    
 2. Ignacy

  30 kwietnia 2013 20:36

  Z tym przedawnieniem roszczenia o zachowek, to i ja mam zagwostkę. Może opiszę o co chodzi:

  Była sobie babcia (A) i dziadek (B). Pod wspólnym nazwiskiem i wspólnym adresem żyli wiele lat. Mieli czwórkę własnych dzieci (C, D, E, F) noszących ich nazwisko. Babcia i dziadek posiadali działki, budynki, etc.
  Każde z ich czworga dzieci miało własne związki i własne dzieci.
  Wszyscy tworzyli tajemnice, nikt nie wiedział dokładnie kto co ma i co odziedziczy.
  A teraz czas na zgony…
  Pierwsza zmarła babcia (A) w 1990 roku, potem zmarł dziadek (B) w 1991 roku, a następnie jedno z ich czworga dzieci (F) w 1992 roku. Od tego czasu kontakty rodzinne rozpadły się i do dziś minęło ponad 20 lat.
  Ja jestem synem tego zmarłego (G), czyli wnuczkiem Śp. babci i dziadka.
  Oprócz mnie, (F) miał z pierwszego małżeństwa inne dziecko (H) ale poznając moją mamę (I) był już po rozwodzie.

  Pytania:

  1. Co należy się (F) po śmierci (A) i (B), jeśli nie było żadnego postępowania spadkowego ani testamentu? (F) wiedział tylko o ich śmierci i był na obydwu pogrzebach – na tym koniec, zero info i działać co do dziedziczenia.
  2. Co należy się (G), które w latach 1990-1992 było nieletnie?
  3. Co należy się (H), które w latach 1990-1992 było nieletnie?
  4. Gdzie sprawdzić co dokładnie wchodziło w skład masy spadkowej (A) i (B)?
  5. Gdzie sprawdzić przypuszczalne darowizny i ich terminy poczyniane za życia przez (A) i (B) na rzecz (C) i (D) z pominięciem (E) i (F).
  6. Czy zachowek dla (G) może być przedawniony, jeśli (A) i (B) w tajemnicy obdarowywało (C) i (D)?
  7. Czy (G) musi dzielić się zachowkiem z (H)?

  Ciężka sprawa? :)
  Pozdrawiam!

   
  • Agnieszka Swaczyna

   1 maja 2013 22:12

   Oczywiście nie odpowiem Panu na poszczególne pytania. Nie dlatego, że jest to cięzka sprawa, ale dlatego, że nie udzielam porad za pośrednictwem bloga. Doceniam wdzięk, z jakim zadał Pan pytania, ale nie zmienia to mojego założenia. Skoro jednak wspomniał Pan o przedawnieniu (komentarz jest pod wpisem o tej właśnie tematyce), to dodam, że przedawnienie zachowku w tej sprawie to okres 3-letni. Kwestią otwartą pozostaje dziedziczenie.

    
 3. Kasia

  28 września 2012 00:52

  Dzień dobry – gratuluję, bardzo ciekawy blog i bardzo jasno wyjaśnione przepisy prawne!
  Pozwolę sobie jednakże zadać jedno pytanie i zarysować sytuację:
  ojciec zmarł w 2005r. , umową darowizny przekazał wszystko swojej drugiej żonie. Jedyna córka w tym momencie miała 15 lat, jej biologiczna matka nie wystąpiła z wnioskiem o zachowek.
  Czy teraz, w 2012 – gdy córka ma 22 lata, wciąż ma szansę na zachowek? Gdzieś wyczytałam, że jeśli od momentu opuszczenia prawnego opiekuna nie minęło 5 lat, to sprawa jest wciąż aktualna (w tym konkretnym przypadku minęło dopiero 4 lata).
  Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

   
  • Agnieszka Swaczyna

   29 września 2012 08:22

   Nie jest mi znany taki przepis. Bieg przedawnienia zawiesza się na czas trwania władzy rodzicielskiej, ale tylko co do roszczeń dzieci do rodziców, a nie wobec osób trzecich.

    
   • Kasia

    7 października 2012 01:39

    Jeszcze tylko trzy wątpliwości:
    1.Rzecznik Praw Obywatelskich może wyrazić opinię co do tego, że zostało pogwałcone jej ustawowe prawo do zachowku i w ten sposób anulować termin upływu ważności roszczeń?
    2. Na jednym z serwisów prawnych wyczytałam, że za uznanie roszczeń innych ustawowych spadkobierców za nieważne jest tak naprawdę odpowiedzialny spadkobierca, który musi (w sądzie) zadbać o zamknięcie terminu uprawniającego do zachowku. Czy to prawda?
    3. Jest również przypadek potraktowania tego przepisu, być może odnoszącego się do tej konkretnej sytuacji, którą opisywałam:
    „Bieg przedawnienia roszczenia o udział w schedzie nie rozpocznie się, jeśli uprawniony nie wie o swoim prawie.” (Wyrok SN z dnia 17 września 2010 r., sygn. II CSK 178/10)
    Czy można byłoby się tym posłużyć?

    Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za blog!

     
   • Kasia

    21 grudnia 2012 01:54

    Dzień dobry ponownie,
    pozwalam sobie zamieścić raz jeszcze kilka pytań dotyczących sprawy przedawnienia roszczeń o zachowek;
    1.Czy Rzecznik Praw Obywatelskich może wyrazić opinię co do tego, że zostało pogwałcone ustawowe prawo do zachowku i w ten sposób anulować termin upływu ważności roszczeń?
    2. Na jednym z serwisów prawnych wyczytałam, że za uznanie roszczeń innych ustawowych spadkobierców za nieważne jest tak naprawdę odpowiedzialny spadkobierca, który musi (w sądzie) zadbać o zamknięcie terminu uprawniającego do zachowku. Czy to prawda?
    3. Jedno z orzeczeń sądu:
    „Bieg przedawnienia roszczenia o udział w schedzie nie rozpocznie się, jeśli uprawniony nie wie o swoim prawie.” (Wyrok SN z dnia 17 września 2010 r., sygn. II CSK 178/10)
    Czy można się posłużyć tym orzeczeniem przy ubieganiu się o przedawniony zachowek?

    Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za blog!

     
    • Agnieszka Swaczyna

     22 grudnia 2012 11:21

     1 – rzecznik praw obywatelskich nie może niczego anulować. Rzecznik nie jest ponad prawem, a jedynie ma stać na straży praworządności. Więcej informacji o RPO można znaleźć tu.
     2. nie wiem co mógłby znaczyć termin „zamknięcie terminu uprawniającego do zachowku”
     3. rzeczywiście takie orzeczenie zapadło. Mogę tylko doradzić zapoznanie się z uzasadnieniem tego orzeczenia. Teza wyroku to często za mało, żeby zrozumieć cały kontekst wypowiedzi sądu.

      
 4. Wanda Manowska

  13 sierpnia 2012 19:33

  Dzień dobry, moja zmarła 29 lipca 2012 roku mama, swoje mieszkanie darowała (notarialnie) dnia 08 czerwca 1998 roku swojej wnuczce. Czy my pozostałe po jej śmierci dzieci,mamy prawo do zachowku?

   
  • Agnieszka Swaczyna

   1 września 2012 18:34

   Nie mogę odpowiedzieć na Pani pytanie, gdyż spotykam się potem z zarzutami, że niektórym udzielam porady prawnej, a innym nie. Dlatego staram się trzymać zasady nie odpowiadania na takie pytanie. Podpowiem jedynie, że Pani pytanie nie dotyczy przedawnienia roszczeń, a zaliczenia darowizny na poczet spadku.

    
  • Irena

   22 września 2012 00:59

   Wedlug mnie, dzieci zmarlej nie beda mialy prawa do zadania zachowku od wnuczki, gdyz od uczynionej darowizny do smierci uplynelo wiecej niz 10 lat. Darowizna nie wejdzie wiec do schedy spadkowej a co za tym idzie dzieci zmarlej nie beda mogly zadac zachowku.

    
   • Agnieszka Swaczyna

    23 września 2012 16:19

    Cóż mogę dodać?

     
 5. Małgorzata

  9 sierpnia 2012 19:46

  Witam. Mam dylemat. Pisze Pani ” W sytuacji, gdy roszczenie o zachowek kieruje się przeciwko obdarowanemu termin przedawnienia zawsze należy liczyć od daty otwarcia spadku”. A według art. 924 k.c., otwarcie spadku – to chwila śmierci spadkodawcy. I tu mam problem. Ojciec zmarł 23 maja 2008 roku, ogłoszenie testamentu to 30 czerwiec 2009 roku ( matkę ojciec pominął w testamencie,jedyna spadkobierczyni to ja).Mama znała treść testamentu przed śmiercią taty i nie protestowała. Obecnie ( przed 30.06.2011r. ) moja matka kieruje przeciwko mnie roszczenie o zachowek. Czy w myśl art. 1007 par.2 k.c. i art. 924 k.c. obowiązuje w tym przypadku trzyletni okres przedawnienie o zachowek od chwili śmierci spadkodawcy ? Czy pięcioletni okres według nowej ustawy z 23 pażdziernika 2011 roku ?

   
  • Agnieszka Swaczyna

   1 września 2012 18:06

   Zdanie, które Pani zacytowała dotyczy osoby, która za życia otrzymała darowiznę od spadkodawcy. W opisanej przez Panią sytuacji decydujące znaczenie ma data ogłoszenia testamentu, a to oznacza, że roszczenie jest zasadne. Na marginesie, jedyną osobą, która może decydować o treści testamentu jest testator, czyli osoba sporządzająca testament. Ewentualne protesty osób liczących na uzyskanie spadku nie mają żadnego znaczenia prawnego. Mogą jedynie wpłynąć na decyzję testatora przy ewentualnej zmianie testamentu.

    
 6. Bożena

  28 marca 2012 22:29

  Nie proszę o poradę, jedynie o stwierdzenie, czy Pani zdaniem podjęta przeze mnie metoda/interpretacja jest prawnie poprawna, czy też błędna. TAK/NIE zajęło by mniej czasu niż to co Pani napisała, a miało by większe znaczenie.
  W mojej opinii inne osoby otrzymały od Pani odpowiedz mającą charakter „porady” mimo, że Pani jej nie udziela.
  Co w moim pytaniu jest takiego, co wymaga innego potraktowania?

   
  • Agnieszka Swaczyna

   29 marca 2012 08:40

   Nie da się odpowiedzieć prostym tak lub nie bez analizy sprawy. Jeżeli zdarzyło mi się – Pani zdaniem – udzielić odpowiedzi o charakterze porady (choć to pewnie problem zdefiniowania pojęcia „porada prawna”), to widocznie w danej sytuacji uznałam, że jest to możliwe bez ryzyka dla czytelnika.

    
 7. Bożena

  28 marca 2012 15:23

  Witam.
  Babcia zmarła 10.05.2007 zostawiając testament
  -wniosek o nabycie 23.05.2007
  -postanowienie Sądu 16.04.2008

  -pozew o zachowek 19.05.2008
  -wyrok 16.06.2009
  -wypłata dopiero we wrześniu 2009
  do tego czasu korespondencja z pozwanym.

  Okazało się, że spadkobierca zataił/nie wykazał całego majątku. Babcia była właścicielką nieruchomości za granicą. Toczyło się postępowanie o wypłatę rekompensaty. Została jednak wypłacona 10.2010r.

  Chcę ponownie otworzyć przewód sądowy o zachowek i ubiegać się o zachowek od kwoty rekompensaty.
  Wydaje mi się, że jeszcze nie nastąpiło przedawnienie w związku z prowadzoną sprawą w 2009r.

  Oddałam sprawę do sądu 30.03.2011
  wniosek oddalony z pow. braków formalnych.
  Ponownie oddane 11.08.2011
  przyjęty, ale Sąd zmienił nr sprawy na nowy i potraktował jako nowy pozew.
  Na posiedzeniu w dniu 28.03.2012 (dzisiaj) Sędzia oddaliła moje roszczenie w związku z brakiem podstawy (zapadł już wyrok w tej sprawie)
  Powiedziała jednak, że mam otworzyć stary przewód, jeżeli się nie przedawnił, i w ten sposób dochodzić zachowku.

  Proszę o informację o zasadności takiego działania.

   
  • Agnieszka Swaczyna

   28 marca 2012 20:39

   Nie odpowiem Pani, ponieważ nie udzielam porad przez internet. Mój blog ma charakter informacyjny, a nie usługowy, czy też zarobkowy. Serdecznie zapraszam do odwiedzania bloga, ale proszę nie oczekiwać ode mnie informacji co należy zrobić w opisanej sytuacji, bądź oceny zasadności podjętych działań. Internet jest cudowną kopalnią informacji, ale niesie też ze sobą ryzyko uproszczenia, niezrozumienia i błędnych interpretacji. Jestem zdania, że internet nie może zastąpić osobistego kontaktu Klienta z prawnikiem, przynajmniej nie widzę takiej możliwości przy bardziej skomplikowanych sytuacjach.

    
 8. krzysiek

  19 marca 2012 22:40

  Witam,babcia zmarła 14czerwca 2008 roku, w darowiźnie pozostawiła dom córce 19 lat wczesniej. 14czerwca 2011 roku jedna z siostr złożyła pozew o zachowek. Czy dzień w którym złożyła ten pozew jest pierwszym dniem przedawnienia, w zwiazku z czym nie mamy juz obowiazku wypłaty zachowku,czy jest on ostatnim dniem w którym mogła złożyć taki wniosek a tym samym miec pełne prawo do otrzymania zachowku? pozdr. Krzysiek

   
  • Agnieszka Swaczyna

   20 marca 2012 13:47

   W tym przypadku (zakładając, że nie było testamentu), zachowek przedawniałby się dopiero z upływem dnia 14. czerwca 2011 r. Termin oznaczony w latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu (art. 112 kodeksu cywilnego). Skoro krewna złożyła pozew, to zdążyła na chwilę przed upływem terminu przedawnienia.

    
   • krzysiek

    22 marca 2012 13:09

    Witam ponownie. Mam jeszcze tylko jedno pytanie.Krewna ,która ubiega się o zachowek ,otrzymała darowiznę aktem notarialnym od spadkodawczyni w postaci części podwórka,gruntu leżącego na terenie domu ,wtedy,19lat temu uznała iż ta darowizna jej wystarczy i więcej nic nie chce. Czy wobec tego biorąc pod uwagę art 991 § 2 oraz art.996 k.c krewna ma jeszcze prawo do zachowku ,skoro darowiznę od spadkodawczyni otrzymała?

     
    • Agnieszka Swaczyna

     22 marca 2012 16:58

     Szanowny Panie, oczekuje Pan ode mnie porady przez internet, przed czym – do tej pory – skutecznie się bronię :-) . Czym innym jest odpowiedź na pytanie o datę przedawnienia, czym innym analiza stanu faktycznego. Sugeruję Panu wizytę u prawnika z pełną dokumentacją. Dopiero po dokładnej analizie dokumentów, rozmowie i możliwości zadawania dodatkowych pytań będzie miał Pan pewność, że porada jest adekwatna do konkretnej sytuacji. Jest to zdecydowanie bezpieczniejszy sposób uzyskiwania informacji, niż przez internet.

      
     • krzysiek

      28 marca 2012 20:54

      Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

       
 9. Emilia

  29 lutego 2012 19:03

  Moje pytanie brzmi. Dziadka siostra zmarła w 2005 roku, jednak nie pozostawiła żadnego testament, w związku z czym nie było żadnego ogłoszenie testamentu przez sąd. Czy w takim razie można nadal ubiegać się o zachowek po zmarłej w 2005 roku osobie?

   
  • Agnieszka Swaczyna

   29 lutego 2012 20:29

   Roszczenie jest przedawnione (w tym czasie obowiązywał trzyletni termin przedawnienia), choć okoliczność taką sąd bierze pod uwagę dopiero na zarzut spadkobiercy. Niestety rzadko się zdarza, żeby ktoś o tym „zapomniał”.

    
   • Emilia

    29 lutego 2012 20:41

    A jeśli ta osoba zostawiła po sobie długi, ile czasu mają spadkobiercy na zrzeczenie się spadku. I czy w wypadku gdy mój tato zrzeknie się spadku z długami czy spadek ten(z długami) przechodzi na mnie i moje rodzeństwo?

     
    • Agnieszka Swaczyna

     29 lutego 2012 21:16

     Oczekuje Pani ode nie – w istocie – porady prawnej, a je tego – nie tylko na blogu – ale z zasady przez internet w ogóle nie robię. Postaram się natomiast w najbliższym czasie napisać coś o odrzuceniu spadku.

      
     • Emilia

      29 lutego 2012 21:27

      dziękuję bardzo :)

       
   • basia

    10 kwietnia 2012 12:11

    w grudniu 2007r. zmarła moja babcia, nie pozostawiła po sobie testamentu, jedna z córek nie miała własnego mieszkania i chciała załatwić wszystko prawnie a następnie wprowadzić się tam, jedna ze stron się zrzekła, druga strona dostała spłatę w formie prywatnej podpisując w sądzie zrzeczenie się prawa do swojej części,a jaki termin przedawnienia obowiązuje w przypadku zachowku obowiązuje jeśli o taki zachowek domaga się jej syn-czwarta osoba osoba do spadku ustawowego? Pozdrawiam

     
    • Agnieszka Swaczyna

     11 kwietnia 2012 17:07

     Bardzo dziękuję za pytanie. Postaram się napisać w najbliższym poście trochę więcej o przedawnieniu zachowku.

      
 10. Małgorzata

  25 lutego 2012 10:36

  Spadkodawca zmarł w lipcu 2008. Treść testamentu ujawniono w lutym 2009-list polecony, a w marcu 2009 odbyła się rozprawa w Sądzie. Czy obowiązuje tu nowy termin?

   
  • Agnieszka Swaczyna

   28 lutego 2012 21:02

   Rozumiem, że pyta Pani od kiedy należy liczyć termin przedawnienia roszczeń o zachowek – od daty ogłoszenia przez sąd testamentu.

    
   • Małgorzata

    4 marca 2012 20:29

    Pytałam o termin przedawnienia, który obowiązuje: 3 lata czy 5 lat?

     
    • Agnieszka Swaczyna

     11 marca 2012 13:55

     Jeżeli ogłoszenie testamentu miało miejsce w 2009 r. (tak zakładam na podstawie podanych informacji), to obowiązuje 5-cioletni termin przedawnienia.

      
 11. wojciech

  6 grudnia 2011 21:30

  jeżeli testament został odczytany na początku 2008r, i była założona sprawa o podważenie testamentu a ja byłem świadkiem oraz stroną (stawiennictwo nieobowiązkowe) w tej sprawie – to od kiedy liczymy termin zachowku

   
  • Agnieszka Swaczyna

   8 grudnia 2011 10:51

   Termin przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku zaczyna biec od ogłoszenia testamentu, natomiast – roszczenia o uzupełnienie zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny liczy się od daty śmierci spadkodawcy.

    
 12. Agnieszka

  4 grudnia 2011 10:07

  dziadek zmarł w 2010roku, majątek jednak zapisał za życia w 1995 roku jednemu synowi, czy tata (drugi syn) ma teraz jakieś prawo do roszczeń o zachowek?

   
 13. mazby

  3 października 2011 13:32

  czy nie ma błędu w opisie?
  A zmarł 22 października 2008 roku… a potem piszesz… zmarł o dzień później 23 października 2011 roku !!!

   
 14. Zofia K.

  25 lipca 2011 21:02

  Moj tata zmarl w marcu 2003 r mial dwie corki sprzedal dom za 27 000 po czym dal mi do reki te pieniadze abym kupila na swoje nazwisko mieszkanie w ktorym potem on mieszkal ,ja mieszkalam z narzeczonym.Bylo to w roku 1997.W roku 2003 kupilam ja mieszkanie wieksze za swoje pieniadze,ale w ramach wdziecznosci na jego nazwisko.Przy czym zrobil od razu testament,ze ja je otrzymam po jego smierci potem w 2007 zrobil na mnie darowizne gdzie jest zapis zwylaczeniem schedy spadkowej.Myslal,ze w ten sposob moja siostra nie otrzyma nic.Co w takiej sytuacji robic ???Moja siostra otrzyma zachowek od meszkania,ktore kupilam za wlasne pieniadze,czy mozna jakos udowodnic,ze jedynym majatkiem taty bylo mieszkanie ktore kupil na mnie tuz po sprzedazy domu.Moja siostra wogole sie tata nie interesowala choc byl schorowany,ale teraz domaga sie zachowku jak ja mam postapic w takiej sytuacji.

   
  • Agnieszka Swaczyna

   29 lipca 2011 22:37

   Zacznę od końca. To, czy siostra interesowała się ojcem, czy nie, nie ma niestety żadnego znaczenia dla prawa do zachowku. Nie rozumiem kwestii dat (śmierć w 2003 r, darowizna większego mieszkania w 2007 r.?). Niezależnie od wszystkiego trudno jest cokolwiek doradzić na odległość, bez możliwości rozmowy i wglądu w dokumenty. Sugeruję Pani wizytę u miejscowego prawnika i dokładną analizę Pani sytuacji.

    
 15. Prawo cz lewo?

  16 maja 2011 10:53

  No, skomplikowało się. Trzeba pamiętać o tym, że do 5 lat wydłuża się termin dla roszczeń nieprzedawnionych w dacie wejścia w życie noweli o zapisie windykacyjnym :)

   
  • Agnieszka Swaczyna

   16 maja 2011 11:01

   Dokładnie tak. Całe prawo spadkowe coraz bardziej się komplikuje (a w planach ustawodawcy jest jeszcze darowizna na wypadek śmierci).